The 2016 Oscars winners list Best actor Name

88th Academy Oscar Awards 2016:

The 88th Academy Awards ceremony, presented by the Academy of Motion Picture Arts and Sciences, will honor the best films of 2015 and is currently taking place on February 28, 2016 at the Dolby Theatre. Below has given best picture for 2015 year and best actor best actress for 2015 year full details have given below. In the first time in his career Leonardo DiCaprio got Oscar award in the best actor category for the movie of The Revenant. Best movie for this year is spotlight and best actress of the year is Brie Larson for Room movie.

oscars-2016-academy-awards-winners list

Find out the below 2016 Oscar award winner list.

Best picture

“The Big Short”

“Bridge of Spies”


“Mad Max: Fury Road”

“The Martian”

“The Revenant”


“Spotlight” (WINNER)

Best actor

Bryan Cranston, “Trumbo”

Matt Damon, “The Martian”

Leonardo DiCaprio, “The Revenant” (WINNER)

Michael Fassbender, “Steve Jobs”

Eddie Redmayne, “The Danish Girl”

Best actress

Cate Blanchett, “Carol”

Brie Larson, “Room” (WINNER)

Jennifer Lawrence, “Joy”

Charlotte Rampling, “45 Years”

Saoirse Ronan, “Brooklyn”

Best supporting actor

Christian Bale, “The Big Short”

Tom Hardy, “The Revenant”

Mark Ruffalo, “Spotlight”

Mark Rylance, “Bridge of Spies” (WINNER)

Sylvester Stallone, “Creed”

Best supporting actress

Jennifer Jason Leigh, “The Hateful Eight”

Rooney Mara, “Carol”

Rachel McAdams, “Spotlight”

Alicia Vikander, “The Danish Girl” (WINNER)

Kate Winslet, “Steve Jobs”

Best director

“The Big Short,” Adam McKay

“Mad Max: Fury Road,” George Miller

“The Revenant,” Alejandro G. Iñárritu (WINNER)

“Room,” Lenny Abrahamson

“Spotlight,” Tom McCarthy

Best original screenplay

“Bridge of Spies,” by Matt Charman and Ethan Coen & Joel Coen

“Ex Machina,” by Alex Garland

“Inside Out,” by Pete Docter, Meg LeFauve and Josh Cooley; original story by Pete Docter and Ronnie del Carmen

“Spotlight,” by Josh Singer and Tom McCarthy (WINNER)

“Straight Outta Compton,” by Jonathan Herman and Andrea Berloff; story by S. Leigh Savidge & Alan Wenkus and Andrea Berloff

Best adapted screenplay

“The Big Short,” Charles Randolph and Adam McKay (WINNER)

“Brooklyn,” Nick Hornby

“Carol,” Phyllis Nagy

“The Martian,” Drew Goddard

“Room,” Emma Donoghue

Best costume design

“Carol,” Sandy Powell

“Cinderella,” Sandy Powell

“The Danish Girl,” Paco Delgado

“Mad Max: Fury Road,” Jenny Beavan (WINNER)

“The Revenant,” Jacqueline West

Best production design

“Bridge of Spies,” production design by Adam Stockhausen; set decoration by Rena DeAngelo and Bernhard Henrich.

“The Danish Girl,” production design by Eve Stewart; set decoration by Michael Standish

“Mad Max: Fury Road,” production design by Colin Gibson; set decoration by Lisa Thompson (WINNER)

“The Martian,” production design by Arthur Max; set decoration by Celia Bobak

“The Revenant,” production design by Jack Fisk; set decoration by Hamish Purdy

Best makeup and hairstyling

“Mad Max: Fury Road,” Lesley Vanderwalt, Elka Wardega and Damian Martin (WINNER)

“The 100-Year-Old Man Who Climbed out the Window and Disappeared,” Love Larson and Eva von Bahr

“The Revenant,” Siân Grigg, Duncan Jarman and Robert Pandini

Best cinematography

“Carol,” Ed Lachman

“The Hateful Eight,” Robert Richardson

“Mad Max: Fury Road,” John Seale

“The Revenant,” Emmanuel Lubezki (WINNER)

“Sicario,” Roger Deakins

Best film editing

“The Big Short,” Hank Corwin

“Mad Max: Fury Road,” Margaret Sixel (WINNER)

“The Revenant,” Stephen Mirrione

“Spotlight,” Tom McArdle

“Star Wars: The Force Awakens,” Maryann Brandon and Mary Jo Markey

Best sound editing

“Mad Max: Fury Road,” Mark Mangini and David White (WINNER)

“The Martian,” Oliver Tarney

“The Revenant,” Martin Hernandez and Lon Bender

“Sicario,” Alan Robert Murray

“Star Wars: The Force Awakens,” Matthew Wood and David Acord

Best sound mixing

“Bridge of Spies,” Andy Nelson, Gary Rydstrom and Drew Kunin

“Mad Max: Fury Road,” Chris Jenkins, Gregg Rudloff and Ben Osmo (WINNER)

“The Martian,” Paul Massey, Mark Taylor and Mac Ruth

“The Revenant,” Jon Taylor, Frank A. Montaño, Randy Thom and Chris Duesterdiek

“Star Wars: The Force Awakens,” Andy Nelson, Christopher Scarabosio and Stuart Wilson

Best visual effects

“Ex Machina,” Andrew Whitehurst, Paul Norris, Mark Ardington and Sara Bennett (WINNER)

“Mad Max: Fury Road,” Andrew Jackson, Tom Wood, Dan Oliver and Andy Williams

“The Martian,” Richard Stammers, Anders Langlands, Chris Lawrence and Steven Warner

“The Revenant,” Rich McBride, Matthew Shumway, Jason Smith and Cameron Waldbauer

“Star Wars: The Force Awakens,” Roger Guyett, Patrick Tubach, Neal Scanlan and Chris Corbould

Best animated short film

“Bear Story,” Gabriel Osorio and Pato Escala (WINNER)

“Prologue,” Richard Williams and Imogen Sutton

“Sanjay’s Super Team,” Sanjay Patel and Nicole Grindle

“We Can’t Live without Cosmos,” Konstantin Bronzit

“World of Tomorrow,” Don Hertzfeldt

Best animated feature film

“Anomalisa,” Charlie Kaufman, Duke Johnson and Rosa Tran

“Boy and the World,” Alê Abreu

“Inside Out,” Pete Docter and Jonas Rivera (WINNER)

“Shaun the Sheep Movie,” Mark Burton and Richard Starzak

“When Marnie Was There,” Hiromasa Yonebayashi and Yoshiaki Nishimura

Best documentary, short subject

“Body Team 12,” David Darg and Bryn Mooser

“Chau, Beyond the Lines,” Courtney Marsh and Jerry Franck

“Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah,” Adam Benzine

“A Girl in the River: The Price of Forgiveness,” Sharmeen Obaid-Chinoy (WINNER)

“Last Day of Freedom,” Dee Hibbert-Jones and Nomi Talisman

Best documentary feature

“Amy,” Asif Kapadia and James Gay-Rees (WINNER)

“Cartel Land,” Matthew Heineman and Tom Yellin

“The Look of Silence,” Joshua Oppenheimer and Signe Byrge Sørensen

“What Happened, Miss Simone?” Liz Garbus, Amy Hobby and Justin Wilkes

“Winter on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom,” Evgeny Afineevsky and Den Tolmor

Best live-action short film

“Ave Maria,” Basil Khalil and Eric Dupont

“Day One,” Henry Hughes

“Everything Will Be Okay (Alles Wird Gut),” Patrick Vollrath

“Shok,” Jamie Donoughue

“Stutterer,” Benjamin Cleary and Serena Armitage (WINNER)

Best foreign-language film

“Embrace of the Serpent,” Colombia

“Mustang,” France

“Son of Saul,” Hungary (WINNER)

“Theeb,” Jordan

“A War,” Denmark

Best original song

“Earned It” from “Fifty Shades of Grey”

Music and lyric by Abel Tesfaye, Ahmad Balshe, Jason Daheala Quenneville and Stephan Moccio

“Manta Ray” from “Racing Extinction”

Music by J. Ralph and lyric by Antony Hegarty

“Simple Song #3” from “Youth”

Music and lyric by David Lang

“Til It Happens To You” from “The Hunting Ground”

Music and lyric by Diane Warren and Lady Gaga

“Writing’s on the Wall” from “Spectre”

Music and lyric by Jimmy Napes and Sam Smith

Best original score

“Bridge of Spies,” Thomas Newman

“Carol,” Carter Burwell

“The Hateful Eight,” Ennio Morricone

“Sicario,” Jóhann Jóhannsson

“Star Wars: The Force Awakens,” John Williams

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.